ΟΦΗ – ΠΟΑ 5-0

Ο ΟΦΗ επικράτησε του ΠΟΑ με σκορ 5-0 σε φιλικό αγώνα, προπονητικού χαρακτήρα, που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου (28/8) στο Βαρδινογιάννειο Αθλητικό Κέντρο.

Ο προπονητής της ομάδας μας, κ. Νίκος Νιόπλιας, επέλεξε τον Σωτηρίου για την εστία, για την άμυνα από δεξιά προς αριστερά τους Μαρινάκη, Διαμαντή, Βούρο, Γιαννούλη και Λυμπεράκη, για την μεσαία γραμμή τους Mellado, Gallegos και De Guzman και για την επίθεση τους Castaignos και Kamau.

Στο 37′ ο Kamau σούταρε εντός περιοχής και “κρέμασε” τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων για το 1-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το α’ ημίχρονο.

Ο ΟΦΗ άρχισε το β’ ημίχρονο έχοντας αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα, με τους Γρίβα, Μπαλογιάννη, van Duinen, Πασαλίδη, Neira και Κοροβέση να περνούν στο ματς, αντί των Γιαννούλη, Λυμπεράκη, Castaignos, Mellado, Διαμαντή και Gallegos.

Στο 50ο λεπτό ο van Duinen διπλασίασε τα γκολ της ομάδας μας, με σουτ από δεξιά εντός περιοχής. Οκτώ λεπτά αργότερα ο De Guzman με απευθείας εκτέλεση φάουλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 3-0.

Στο 67′ ο Neira με σουτ μέσα από την μικρή περιοχή νίκησε τον Γιαγκιόζη για το 4-0, ενώ εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι στο 76′ διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.