ΟΦΗ - Βόλος ΝΠΣ 2-1 - Ofi FC

ΟΦΗ – Βόλος ΝΠΣ 2-1

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Jon Toral, ο οποίος πέτυχε τα δυο γκολ της ομάδας μας στην αναμέτρηση, ο ΟΦΗ επικράτησε με σκορ 2-1 του Βόλου ΝΠΣ στο “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης”, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των playouts του πρωταθλήματος Stoiximan Super League.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε με τον Χριστογεώργο στην εστία, τους Μαρινάκη, Lucao, Βούρο και Thorarinsson στην τετράδα της άμυνας ενώ οι Bakic & Mellado ήταν στη μεσαία γραμμή. O Toral ήταν μπροστά τους, οι Riera & Baku αγωνίστηκαν στα άκρα, έχοντας τον Iseka στην κορυφή της επίθεσης.

Η ομάδα μας ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο ματς, απειλώντας για πρώτη φορά στο 5ο λεπτό με σουτ του Riera εκτός περιοχής, ενώ στο 11′ ένα γύρισμα του Toral από τα αριστερά, προκάλεσε αναστάτωση στην άμυνα των φιλοξενούμενων.

Ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ στο 28′. Ο Baku βρήκε τον Toral, εκείνος προσπάθησε με ανάποδο ψαλίδι να σκοράρει χωρίς να βρει την μπάλα, ο Riera τον “τροφοδότησε” εκ νέου και ο Ισπανός μέσος πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

Το β’ ημίχρονο άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα μας, καθώς στο 49′ ο Toral νίκησε για δεύτερη φορά τον αντίπαλο γκολκίπερ με ωραίο πλασέ, έπειτα από πάσα του Thorarinsson.

Στο 90+1′ ο Λαμπρόπουλος, στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της εστίας του Χριστογεώργου για το τελικό 2-1.

ΟΦΗ (Τ. Δέλλας): Χριστογεώργος, Μαρινάκης (72′ Λαμπρόπουλος), Βούρος, Lucao, Thorarinsson, Bakic, Mellado (79′ Glazer), Toral (64′ Gallegos), Baku (72′ Mosquera), Riera, Iseka (79′ Phellype).