Ακολουθήστε την ομάδα

ΟΦΗ – Βόλος ΝΠΣ 1-2

Την ήττα με σκορ 2-1 γνώρισε ο ΟΦΗ από τον Βόλο στο “Θ. Βαρδινογιάννης”, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με τον Perea. Μετά από σέντρα του Rienstra από δεξιά, ο Perea με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Σωτηρίου.

Ο ΟΦΗ είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο ματς στο 7′. Μετά από γέμισμα του Γιαννούλη, ο Castaignos πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, έστειλε όμως την μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 21′ ο Βόλος πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Δουβίκα. Ο Έλληνας επιθετικός μπήκε στην περιοχή και σούταρε εύστοχα, διπλασιάζοντας τα γκολ της ομάδας του.

Στο 26′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στο να πετύχουν ένα ακόμη γκολ. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Grillo με κεφαλιά έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Σωτηρίου.

Ο ΟΦΗ είχε δοκάρι στο 32′ με τον Γιαννούλη, ο οποίος πλάσαρε από το ύψος της μικρής περιοχής, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Clayman και το 2-0 υπέρ των φιλοξενούμενων να παραμένει μέχρι τη λήξη του α’ ημιχρόνου.

Η ομάδα μας έχασε σημαντική ευκαιρία τρία λεπτά μετά την έναρξη του β’ ημιχρόνου. Ο De Guzman έκανε το πλασέ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε όμως ο τερματοφύλακας του Βόλου. Στο 51′ ο Στάικος με δυνατό σουτ στην κίνηση, έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.

Στο 63ο λεπτό ο ΟΦΗ μείωσε σε 2-1 με τον Castaignos. Μετά από σέντρα του Sturgeon, o Ολλανδός με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Clayman, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με την φανέλα του ΟΦΗ. Στο 74′ ο επιθετικός της ομάδας μας έχασε την ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο γκολ, με το σουτ του να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βόλου.

Στο 91ο λεπτό ο Γρίβας έχασε την ευκαιρία να σκοράρει, με το σουτ του να καταλήγει άουτ, λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι τέρματος του Clayman, με το 2-1 υπέρ της ομάδας της Μαγνησίας να είναι το τελικό σκορ.