Όλα θα κριθούν στη ρεβάνς

Με το …αριστερό άρχισε ο ΟΦΗ τις υποχρεώσεις του στον θεσμό του Κυπέλλου, καθώς ηττήθηκε με σκορ 2-0 από την Καβάλα, στο Στάδιο «Ανθή Καραγιάννη».

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 6ο λεπτό με την κεφαλιά του Κουτσούμπα να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Whalley.

Η ομάδα μας είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο 11ο λεπτό με το σουτ του Τσιλιανίδη να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι της Καβάλας.

Στο 38ο λεπτό ο Παπαδόπουλος με κεφαλιά νίκησε τον Whalley, διπλασιάζοντας τα γκολ της ομάδας του.

Στο 51’ ο Sakor δεν κατάφερε να μειώσει για τον ΟΦΗ, με τον γκολκίπερ της Καβάλας να απομακρύνει τη μπάλα. Στο 62ο λεπτό η ομάδα μας έχασε σημαντική ευκαιρία για το 2-1, με τον Figueiredo να μπαίνει στην περιοχή, να περνά τον τερματοφύλακα και τους αμυντικούς της Καβάλας να διώχνουν σε κόρνερ.

Στο 79’ η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Παπαδόπουλου, έπειτα από σέντρα του Μαρινάκη, ενώ την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Figueiredo στο 84ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από το 3-0 στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με το σουτ του Χαντί να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Whalley.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος) Whalley, Κοροβέσης, Μαρινάκης, Νάστος (64’ Κουτρουμπής), Braun, Sakor, Στάικος (59’ Figueiredo), Neira, Vaz (71’ Γιαννούλης), Τσιλιανίδης, Μάνος