Ολυμπιακός – ΟΦΗ 2-0

Ο ΟΦΗ ηττήθηκε με σκορ 2-0 από τον Ολυμπιακό στο “Γ. Καραϊσκάκης”, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League Interwetten.

Ο Epassy ήταν στην εστία, για ένα ακόμη ματς, με τους Μαρινάκη, Βούρο, Γιαννούλη και Κοροβέση να αποτελούν την τετράδα της άμυνας. Στο κέντρο ήταν οι Selimovic, Στάικος και Μπουζούκης, στα άκρα της επίθεσης οι Τσιλιανίδης (δεξιά), van Duinen (αριστερά) και στην κορυφή ο Λάμπρου.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο ματς, σκόραραν στο 11′ με τον El Arabi, όμως το γκολ ακυρώθηκε μετά από έλεγχο του VAR, για χέρι του Μαροκινού επιθετικού. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν τελικά το σκορ στο 19ο λεπτό με τον Rodrigues, ο οποίος νίκησε τον Epassy με συρτό σουτ, μετά από πάσα του El Arabi.

Στο 35′ ο Λάμπρου επιχείρησε μακρινό σουτ, το οποίο δεν ανησύχησε τον Vaclik, με το 1-0 να είναι το σκορ του α’ ημιχρόνου.

Η πρώτη καλή στιγμή του β’ ημιχρόνου ανήκε στον ΟΦΗ, με τον Durmishaj να στέλνει την μπάλα λίγο έξω από την εστία των γηπεδούχων στο 57ο λεπτό, μετά από σέντρα του Μαρινάκη.

Δυο λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός απείλησε με τον Rodrigues να βρίσκεται μόνος του απέναντι από τον Epassy, με τον γκολκίπερ της ομάδας μας να έχει απάντηση. Στο 66′ ο El Arabi έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας της ομάδας μας, μετά από σέντρα του Μασούρα, το γκολ όμως ακυρώθηκε και πάλι έπειτα από χρήση του VAR, καθώς διαπιστώθηκε χέρι του Μασούρα στο ξεκίνημα της φάσης.

Ο ΟΦΗ είχε την ατυχία να μείνει με δέκα ποδοσφαιριστές στο 70′, καθώς ο Γιαννούλης αντίκρυσε κόκκινη κάρτα.

Στο 89′ ο Durmishaj, στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της εστίας του Epassy για το τελικό 2-0.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Epassy, Μαρινάκης, Βούρος, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Selimovic, Στάικος (61′ Kamau), Μπουζούκης (80′ Λυμπεράκης), van Duinen (46′ Weiss), Τσιλιανίδης (46′ Durmishaj), Λάμπρου (76′ Πασαλίδης).