Παναιτωλικός – ΟΦΗ 1-2

Ο ΟΦΗ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να επικρατήσει με σκορ 2-1 επί του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League Interwetten, πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη στην φετινή αγωνιστική περίοδο.

H ομάδα μας παρατάχθηκε με τον Epassy στην εστία, στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά τους Μαρινάκη, Βούρο, Πασαλίδη και Μπαλογιάννη, στην μεσαία γραμμή τους Mellado, Gallegos και Neira και στην επίθεση δεξιά τον Toral, αριστερά τον Λάμπρου και στην κορυφή τον van Duinen.

Αν και ο ΟΦΗ ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο ματς, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Lluy, ο Καρέλης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Ο ΟΦΗ αντέδρασε και έφτασε στην ισοφάριση δέκα λεπτά αργότερα. O Λάμπρου με ωραία ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το γύρισμα και ο Μαλής στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Μελίσσα για το 1-1, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το α’ ημίχρονο.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο β’ ημίχρονο και στο 60′ κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Ο Μellado έκανε το σουτ στην περιοχή, το οποίο πέρασε ελάχιστα εκτός εστίας. Όμως έπειτα από χρήση του VAR, διαπιστώθηκε παρέμβαση του Καρέλη με το χέρι του στο σουτ του Αργεντινού, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Neira ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα για το 1-2.

Στο 79′ η ομάδα μας είχε δοκάρι με τον Durmishaj, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο Castaignos από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ, με το 1-2 να παραμένει μέχρι το σφύριγμα της λήξης.