Ακολουθήστε την ομάδα

Παναιτωλικός – ΟΦΗ 2-1

Την ήττα με σκορ 2-1 γνώρισε ο ΟΦΗ από τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League.

Έχοντας τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, με πρώτη αυτή στο 6′ όταν ο Neira επιχείρησε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Knett να μπλοκάρει.

Στο 10′ ο Κοροβέσης βγήκε από αριστερά και με σουτ στην κίνηση, μέσα από τη μεγάλη περιοχή, έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Στο 28′ ο ΟΦΗ έχασε μια ακόμη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τον Sardinero. O Ισπανός μπήκε στην μεγάλη περιοχή από αριστερά και σούταρε, χωρίς όμως να καταφέρει να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Δυο λεπτά πριν τη λήξη του α’ ημιχρόνου ο Παναιτωλικός είχε την πρώτη του τελική στο ματς, με τον Βέργο να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Σωτηρίου να μπλοκάρει εύκολα.

Η ομάδα μας προηγήθηκε στο 55ο λεπτό με τον Στάικο. Μετά από ωραία συνεργασία των Weiss και Sturgeon, ο τελευταίος έδωσε στον Στάικο, ο οποίος σούταρε από αριστερά εντός περιοχής, νικώντας τον Knett για το 0-1.

Στο 65′ oι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Σωτηρίου να αποκρούει το πέναλτι του Mazurek.

Στο 80′ η κεφαλιά του Sturgeon, μετά από εκτέλεση φάουλ του Στάικου, πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Knett.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Μανθάτης με σέντρα-σουτ από δεξιά, ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 85′ ο Λιάβας με προβολή έκανε το 2-1 για τον Παναιτωλικό.

Στο 90ο λεπτό ΟΦΗ έχασε σημαντική ευκαιρία να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης. Ο Sardinero βγήκε τετ α τετ με τον Knett, αλλά το πλασέ του έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι, με το 2-1 να παραμένει μέχρι τη λήξη του αγώνα.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης (67′ Λυμπεράκης), Selimovic, Διαμαντής, Βούρος (90+2′ Τσιλιανίδης), Weiss, Mellado, Στάικος (90+2′ Γκαργκαλατζίδης), Neira, Sturgeon, Sardinero.