Ακολουθήστε την ομάδα

Παναθηναϊκός – ΟΦΗ 2-0

Με σκόρερ τους Schenkeveld (32′) και Καμπετσή (87′), ο ΟΦΗ ηττήθηκε με σκορ 2-0 από τον Παναθηναϊκό στο “Απόστολος Νικολαϊδης”, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και πίεσαν ψηλά την άμυνα του ΟΦΗ, καταφέρνοντας να προηγηθούν στο 32′ με τον Schenkeveld. Ο Εμμανουηλίδης έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Ολλανδός με κεφαλιά εντός περιοχής έκανε το 1-0.

Ο ΟΦΗ αντέδρασε αμέσως και ένα λεπτό αργότερα ισοφάρισε με τον Sardinero, όμως, έπειτα από χρήση του VAR, το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο Ισπανός υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Η ομάδα μας ανέβασε την απόδοσή της στο β’ ημίχρονο, είχε την κατοχή της μπάλας και πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 77′ έχασε σημαντική ευκαιρία, με τον Στάικο να σουτάρει από κοντινή απόσταση και την μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από την εστία του Διούδη.

Στο 79′ ο Παναθηναϊκός είχε δοκάρι με τον Aitor, ενώ στο 82′ ο ΟΦΗ βρέθηκε για ακόμα μια φορά μια “ανάσα” από το 1-1, με τον Διούδη αρχικά να προλαβαίνει τον Γρίβα και στη συνέχεια να διώχνει την μπάλα από την κεφαλιά του Διαμαντή.

Παρά το γεγονός ότι ο ΟΦΗ είχε την υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πέτυχαν και δεύτερο γκολ στο 87ο λεπτό. Ο Αλεξανδρόπουλος μπήκε στην περιοχή, γύρισε την μπάλα με “τακουνάκι” και ο Καμπετσής με σουτ από το ύψος του πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Waterman, Weiss, Διαμαντής, Selimovic, Γιαννούλης (85′ De Guzman), Κοροβέσης, Στάικος, Βαφέας (60′ Τσιλιανίδης), Neira, Sturgeon (72′ Γρίβας), Sardinero.