Ακολουθήστε την ομάδα

Παναθηναϊκός – ΟΦΗ 1-0

Την ήττα με σκορ 1-0 γνώρισε ο ΟΦΗ από τον Παναθηναϊκό σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δυο ομάδων, ενόψει της έναρξης της νέας αγωνιστικής περιόδου 2020-21.

H ομάδας μας μπήκε καλά στο α’ ημίχρονο και μετά το πρώτο εικοσάλεπτο ανέβασε αρκετά την απόδοσή της, είχε τον έλεγχο του ματς και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες να σκοράρει. Στο 21’ ο Vaz επιχείρησε το σουτ, μπλόκαρε όμως ο Διούδης. Στο 28ο λεπτό ο Figueiredo πλάσαρε εντός περιοχής, με την μπάλα να περνά λίγο έξω από την εστία των «πράσινων».

Στο 35’ ο ΟΦΗ έχασε μια ακόμη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Διούδη να διώχνει σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Sakor.

Στο 41’, κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Macheda άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό, πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Στο β’ ημίχρονο οι δυο ομάδες πραγματοποίησαν πολλές αλλαγές, ενώ ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αρκετά, χωρίς να δημιουργηθεί κάποια αξιόλογη φάση.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος) : Whalley, Weiss, Βούρος, Selimovic, Κοροβέσης, Σουρνάκης, Sakor, Nabi, Sardinero, Vaz, Figueiredo.

Επίσης αγωνίστηκαν οι: Σωτηρίου, Μίγγος, Διαμαντής, Γιαννούλης, Μαρινάκης, Βαφέας, Στάικος, Νοικοκυράκης, Γρίβας, Γκαργκαλατζίδης