Ακολουθήστε την ομάδα

ΠΑΣ Γιάννινα – ΟΦΗ 1-0

Ο ΟΦΗ ηττήθηκε με σκορ 1-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο Εθνικό Στάδιο Ιωαννίνων “Οι Ζωσιμάδες”, για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Παμλίδης με κεφαλιά εντός περιοχής, μετά από εκτέλεση φάουλ του Καρτάλη, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Σωτηρίου για το 1-0.

Στο 19′ ο Leo βγήκε μόνος του απέναντι από τον Σωτηρίου και σούταρε, με τον τερματοφύλακα της ομάδας μας να έχει απάντηση.

Ο ΟΦΗ ανέβασε σταδιακά την απόδοσή του, αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης. Στο 21′, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Στάικου, ο Διαμαντής με κεφαλιά δεν κατάφερε να νικήσει τον Lodygin, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο αμυντικός της ομάδας μας με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Στο 36′ ο Στάικος έκανε την κεφαλιά εντός περιοχής, έπειτα από σέντρα του Γρίβα, με τον γκολκίπερ των Ιωαννίνων να ελέγχει τη φάση και το 1-0να παραμένει μέχρι τη λήξη του α’ ημιχρόνου.

Ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα στο β’ ημίχρονο και προσπάθησε να γίνει πιο επιθετικός. Στο 52ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του De Guzman, ο Διαμαντής έπιασε την κεφαλιά, ήταν όμως άστοχος.

Χωρίς άλλη αξιοσημείωτη φάση ολοκληρώθηκε το β’ ημίχρονο, με εξαίρεση αυτή στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Πήλιος έφυγε στην κόντρα και σούταρε σε κενή εστία, ο Λυμπεράκης όμως πρόλαβε και έδιωξε την μπάλα πριν αυτή περάσει την γραμμή.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Weiss, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (64′ Λυμπεράκης), Στάικος, De Guzman (68′ Souza), Neira (14′ λ.τ. Βαφέας), Γρίβας (68′ Μπαλογιάννης), Sturgeon, Castaignos.