ΠΑΣ Λαμία – ΟΦΗ 2-1

Ο ΟΦΗ παρά το γεγονός ότι είχε το προβάδισμα μέχρι το 82ο λεπτό, ηττήθηκε με σκορ 2-1 από την Λαμία στο “Αθανάσιος Διάκος”, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League.

Ο Νίκος Νιόπλιας παρέταξε την ομάδα με τον Waterman στην εστία, με την τετράδα της άμυνας να αποτελείται από τους Μαρινάκη, Selimovic, Πασαλίδη και Μπαλογιάννη. Οι De Guzman, Gallegos και Toral ήταν στην μεσαία γραμμή, με τους Τσιλιανίδη και Λάμπρου να βρίσκονται στα άκρα και τον Durmishaj στην κορυφή της επίθεσης.

Το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά, με τον ΟΦΗ να έχει την κατοχή και να απειλεί πρώτος στο 8ο λεπτό με τον Toral, το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Saranov.

Η πρώτη φάση για την Λαμία ήρθε στο 23′ με το διαγώνιο σουτ του Bangoura να περνά άουτ. Περίπου πέντε λεπτά αργότερα η ομάδα μας “άγγιξε” το 0-1 με τον Λάμπρου να αστοχεί από πλεονεκτική θέση, έπειτα από πάσα του Toral στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων.

Το γκολ για τον ΟΦΗ ήρθε στο 34ο λεπτό, με τον Gallegos να σουτάρει από αριστερά εντός περιοχής, την μπάλα να κοντράρει στον Bejarano, να καταλήγει στον Τσιλιανίδη, ο οποίος από κοντά την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1.

Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ στον Martines, όμως τελικά επικυρώθηκε μετά από έλεγχο του VAR.

Το β’ ημίχρονο άρχισε με μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ομάδα μας. Mόλις στο 47ο λεπτό, μετά από ωραία σέντρα του Gallegos, ο Toral επιχείρησε μια κεφαλιά “ψαράκι” εντός περιοχής, είδε όμως την μπάλα να καταλήγει δίπλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Saranov.

Τρία λεπτά αργότερα ήρθε η σειρά των γηπεδούχων να φτάσουν κοντά στην ισοφάριση, με το σουτ του Martines να περνά ελάχιστα εκτός εστίας.

Στο 61′ ο ΟΦΗ έχασε μια ακόμη ευκαιρία, με τον Durmishaj να μην καταφέρνει να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ σε τετ α τετ, έπειτα από κάθετη πάσα του Τσιλιανίδη. Η ομάδα μας πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 82′ με κοντινή προβολή του Kamau, γκολ το οποίο ακυρώθηκε μετά από χρήση του VAR, καθώς ο ποδοσφαιριστής της ομάδας μας υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Στο 83′ η Λαμία ισοφάρισε, με το δυνατό πλασέ του Μανούσου, έπειτα από γύρισμα του Arabuli, ενώ στο 87′ έκανε την ανατροπή με τον Μανούσο να βρίσκει ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα της εστίας του Waterman, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Waterman, Μαρινάκης, Selimovic, Πασαλίδης, Μπαλογιάννης, Gallegos, Toral (90′ Phelyppe), De Guzman, Τσιλιανίδης (74′ Kamau), Λάμπρου, Durmishaj (74′ van Duinen).