Ακολουθήστε την ομάδα

Στο Ηράκλειο όλα είναι αλλιώς

Τι κι αν είχε να ανατρέψει το εις βάρος του 2-0 από τον πρώτο αγώνα στην Καβάλα. Τι κι αν ο Γιώργος Σίμος έκανε συνολικά πέντε αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με το ματς κόντρα στην ΑΕΚ. Ο ΟΦΗ ήταν ανώτερος από την Καβάλα και με πρωταγωνιστή τον Juan Neira που πέτυχε δυο γκολ και τους Τσιλιανίδη και Figueiredo να χρίζονται επίσης σκορερ, νίκησε 4-0 την αξιόμαχη αντίπαλό του και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

H ομάδα μας είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο 20’ με τον Figueiredo να κάνει το σουτ από κοντά και τον Δήμιζα να μπλοκάρει τη μπάλα. Έξι λεπτά αργότερα ο Semedo σούταρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Δήμιζας δεν του επέτρεψε να σκοράρει.

Στο 39’ ο Τσιλιανίδης «έπιασε» ένα υπέροχο σουτ εκτός περιοχής και άνοιξε το σκορ για τον ΟΦΗ.

Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του β’ ημιχρόνου, ο Neira με αριστοτεχνικό πλασέ “κρέμασε” τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα, ενώ στο 55’ ο Αργεντινός «νίκησε» εκ νέου τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων για το 3-0.

Τη νίκη για την ομάδα μας «σφράγισε» στο 90ο λεπτό ο Figueiredo, έπειτα από ασίστ του Τσιλιανίδη.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Whalley, Γιαννούλης (72’ Νάστος), Κουτρουμπής (81’ Sakor), Κοροβέσης, Braun, Στάικος, Neira, Semedo, Τσιλιανίδης, Souza (62’ Ντίνας), Figueiredo