Ακολουθήστε την ομάδα

Βήμα πρόκρισης ο ΟΦΗ με χατ-τρικ του Αραβίδη

Με τρία γκολ του Χρήστου Αραβίδη, ο ΟΦΗ κέρδισε τη Νίκη Βόλου στο Γεντί Κουλέ με 3-0 και έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος εισέπραξε θετική εικόνα από τους παίκτες του στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με τον ΟΦΗ να συνεχίζει τις θετικές εμφανίσεις των τελευταίων εβδομάδων.

Στα αξιοπρόσεκτα του αγώνα, η συμμετοχή στο παιχνίδι δυο μικρών του ΟΦΗ απο την Κ19. Του Νοικοκυράκη, αλλά και του Καλαιτζάκη.

Στο 2’ ο Αραβίδης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που κέρδισε ο Ντίνας, έκανε το 1-0.

Στο 30’ μετά από κόρνερ του Ντίνα και πάλι ο Αραβίδης με κεφαλιά, έκανε το 2-0.

Στο 86’ ο Αραβίδης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που κέρδισε ο νεαρός Νοικοκυράκης έκανε το τελικό 3-0.

Διαιτητής: Βρέσκας (Πιερίας)

Α’ Βοηθός: Eυθυμιάδης (Πιερίας)

Β’ Βοηθός: Δημόπουλος (Δυτ. Αττικής)

4ος: Τσαγκαράκης (Χανίων)

ΟΦΗ (Ν.Παπαδόπουλος): Σωτηρίου, Μπολάκης, Δεληγιαννίδης, Νάστος, Σασί, Ντίνας (88′ Kαλαιτζάκης), Κοιλιάρας (76′ Nοικοκυράκης), Οικονόμου, Αραβίδης, Κομεσίδης (57′ Mιχόγεβιτς), Παπάζογλου.

Στον πάγκο οι: Στρέζος, Κουτσιανικούλης, Πλατέλλας, Κυριακίδης, Μιχόγεβιτς, Νοικοκυράκης, Καλαιτζάκης.

Νίκη Βόλου (Γ.Κούτσης): Αποστολίδης, Παπαδόπουλος, Ρόβας, Τσεμπερίδης, Καρτσαμπάς, Δωματάς (73′ Ιορδανίδης), Μέτσε (66′ Ταβάρες), Βουκομάνοβιτς (58′ Τζιώρας), Μακενγκό, Ντινιωτάκης, Καντούτσης.

Στον πάγκο οι: Παπαδόπουλος, Λαίος, Βουρδάκης, Ιορδανίδης, Τζιώρας, Tavares, Ματθαίου.

ΜΙΚΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΝΤΙ ΚΟΥΛΕ

*Ο πρόεδρος της Νίκης Βόλου Νίκος Ιμεράι, τοποθέτησε στην θέση του Ευγένιου Γκέραρντ μια ανθοδέσμη τιμώντας τη μνήμη του.

H ενέργεια του χειροκροτήθηκε απο τον κόσμο του ΟΦΗ.

*Ο Γενικός Διευθυντής της ΠΑΕ ΟΦΗ 1925, κ. Ηλίας Πουρσανίδης υποδέχεται την αποστολή της Νίκης Βόλου στο Γεντί Κουλέ!

*Η άφιξη της αποστολής του ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι ξεκίνησε!

2′ Ο ΟΦΗ κερδίζει πέναλτι. Το κερδίζει ο Ντίνας απο τον Ντινιωτάκη. Το εκτελεί ο Αραβίδης και ο ΟΦΗ ανοίγει το σκορ. 1-0 για τον ΟΦΗ.

10′ Δυνατό σούτ του Σάσι, ο γκολκίπερ της Νίκης Βόλου έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

12′ Κοντινή προβολή του Παπάζογλου, η μπάλα λίγο άουτ.

24’ Απευθείας φάουλ του Ντίνα, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

27′ To πρώ το σούτ για τη Νίκη Βόλου. Γυριστό σουτ του Μέτσε η μπάλα άουτ.

28′ Ωραία φάση για τον ΟΦΗ. Αραβίδης και Ντίνας συνδιάστηκαν υπέροχα, ο τελευταίος σέντραρε για τον Οικονόμου, ο οποίος με σουτ στην κίνηση πλάσαρε άουτ.

30′ Το 2-0 για τον ΟΦΗ. Κόρνερ του Ντίνα, ωραία κεφαλιά του Αραβίδη, η μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

38’ Δυο μεγάλες φάσεις, μια για κάθε ομάδα! Πρώτα ο ΟΦΗ, έχασε μεγάλη ευκαιρία με το Σάσι να αστοχεί μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα, μετά από έξοχη σέντρα του Δεληγιαννίδη. Στην  εξέλιξη της φάσης μεγάλη ευκαιρία για τη Νίκη Βόλου με τον Μέτσε, απέναντι στον Σωτηρίου να πλασάρει άουτ!

43′ Aπευθείας φάουλ του Ντίνα, η μπάλα λίγο άουτ!

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στο Γεντί Κουλέ. ΟΦΗ-Νίκη Βόλου 2-0 με τα δυο γκολ του Αραβίδη.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες.

57’ Η πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Μέσα ο Μιχόγεβιτς, έξω ο Κομεσίδης.

58’ Αλλαγή και για τη Νίκη Βόλου. Βγαίνει ο Βουκομάνοβιτς και μπαίνει ο Τζιώρας.

66’ Αλλαγή για τη Νίκη Βόλου. Βγαίνει ο Μέτσε και μπαίνει ο Ταβάρες.

70’ Ωραία ομαδική προσπάθεια για τον ΟΦΗ και μεγάλη φάση. Κοιλιάρας, Δεληγιαννίδης συνδιάστηκαν υπέροχα, ο Οικονόμου σούταρε και ο τερματοφύλακας της Νίκης έδιωξε.

73’ Αλλαγή για τη Νίκη Βόλου. Βγαίνει ο Δωματάς, μπαίνει Ιορδανίδης.

81′ Κίτρινη κάρτα στον Οικονόμου.

76’ Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Βγαίνει ο Κοιλιάρας, μπαίνει ο Νοικοκυράκης.

82′ Κίτρινη κάρτα στον Ρόβα.

85’ Ο ΟΦΗ κερδίζει πέναλτι με το νεαρό Νοικοκυράκη να ανατρέπεται από τον Ντηνιωτάκη.

Το εκτελεί ο Αραβίδης και κάνει το 3-0. Χατ-τρικ από τον Αραβίδη. Τα δυο με πέναλτι.

88’ Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Βγαίνει ο Ντίνας, μπαίνει ο νεαρός Καλαιτζάκης.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 3-0