Βόλος ΝΠΣ – ΟΦΗ 5-0

O ΟΦΗ ηττήθηκε με σκορ 5-0 από τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό στάδιο, για την 7η και τελευταία αγωνιστική των playouts του πρωταθλήματος Super League Interwetten.

Η ομάδα μας παρατάχθηκε με διάταξη 3-5-2, με τον Μανδά να υπερασπίζεται την εστία. Η αμυντική τριάδα αποτελούνταν από τους Πασαλίδη, Βούρο και Διαμαντή, με τους Weiss, De Guzman, Mellado, Μπουζούκη και Μπαλογιάννη να συνιστούν την μεσαία γραμμή. Αναφορικά με την επίθεση, ο Toral ήταν σε ρόλο “δεκαριού”, με τον Durmishaj να βρίσκεται στην κορυφή.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς, με το πλασέ του van Weert να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Μανδά στο 12ο λεπτό.

Ο ΟΦΗ έψαξε τρόπους για να ισοφαρίσει, όμως δεν κατάφερε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, ενώ στο 29′ ο van Weert νίκησε εκ νέου τον Μανδά κάνοντας το 2-0 για τον Βόλο.

Στο 36′ ο Fernandes με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα πρώτα στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα της εστίας της ομάδας μας για το 3-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το α’ ημίχρονο.

Ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα στο β’ ημίχρονο, γεγονός στο οποίο συνέβαλε η είσοδος των Phellype και Τσιλιανίδη, με τον τελευταίο να γίνεται απειλητικός στο 47′ αλλά να μην καταφέρνει να νικήσει σε τετ α τετ τον Παπαδόπουλο, ενώ στο 55′ ο Phellype σημάδεψε το δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Στο 65′ ο Rosero με κεφαλιά νίκησε τον Μανδά, για το 4-0, μετά από εκτέλεση φάουλ του Fernandes, ενώ στο 81′ ο Κολομβιανός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τη σέντρα του van Weert και βρήκε ξανά το δρόμο προς την εστία του ΟΦΗ, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Μανδάς, Διαμαντής (46′ Τσιλιανίδης), Βούρος, Πασαλίδης, Weiss, Μπαλογιάννης, Mellado, De Guzman (64′ Στάικος), Μπουζούκης, Toral, Durmishaj (46′ Phellype).