Ακολουθήστε την ομάδα

Βόλος – ΟΦΗ 1-4

Τη νίκη με σκορ 4-1 πήρε εκτός έδρας ο ΟΦΗ απέναντι στον Βόλο, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο Πανθεσσαλικό στάδιο, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League.

Ο ΟΦΗ απείλησε στο 10’ και στο 14’ με τις κεφαλιές των Γρίβα και Neira να καταλήγουν εκτός της εστίας του Γκαραβέλη, ενώ στο 15ο λεπτό ο γκολκίπερ των γηπεδούχων έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Sturgeon.

Δυο λεπτά αργότερα ο Δουβίκας έφτασε μια «ανάσα» από το 1-0, με την μπάλα να περνά λίγο έξω από την δεξιά γωνία της εστίας του Σωτηρίου.

Στο 30’ ο Βόλος έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς ο Sanchez δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα, μετά από ανατροπή του Sardinero και αποβλήθηκε.

Στο 39’ ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ με τον De Guzman. Ο Neira έδωσε την μπάλα στον Ολλανδό στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων και αυτός με κοντινό πλασέ νίκησε τον Γκαραβέλη, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με την φανέλα του ΟΦΗ.

Στο 51’ ο Perea μπήκε στην περιοχή από δεξιά, πέρασε τον Γιαννούλη και έδωσε στον Δουβίκα, ο οποίος έκανε το πλασέ με τον Σωτηρίου να απομακρύνει. Ο Βόλος είχε μια ακόμη καλή στιγμή στο 59’, με τον Guarrotxena να σουτάρει και τον τερματοφύλακα της ομάδας μας να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 67’ ο Sardinero με κεφαλιά εντός μικρής περιοχής, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Γκαραβέλη, όμως μετά από χρήση του VAR, το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο Διαμαντής υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Ο Sardinero διπλασίασε τα γκολ του ΟΦΗ στο 79ο λεπτό. Μετά από πάσα του Neira, ο Ισπανός επιθετικός πλάσαρε εύστοχα για το 0-2, γκολ το οποίο μέτρησε έπειτα από χρήση του VAR.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 στο 84 με τον Δημόπουλο.

Στο 87’ ο Colombo ανέτρεψε εντός περιοχής τον Sardinero, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να καταλογίζει πέναλτι υπέρ της ομάδας μας. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Neira, ο οποίος ευστόχησε για το 1-3.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΟΦΗ βγήκε στην αντεπίθεση, με τον Sturgeon να γίνεται κάτοχος της μπάλας και να διαμορφώνει το τελικό 1-4.