Ξέσπασε στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ στην Ελευσίνα και έκανε το 5Χ5

Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ καθάρισε και την Ελευσίνα εκτός έδρας και πέτυχε  την 5η του συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα της Football league, συνεχίζοντας την πετυχημένη του πορεία στις τελευταίες αγωνιστικές.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ξέσπαμα του ΟΦΗ, ο οποίος άνοιξε το σκορ με το Μάνο στο 69′, κλείδωσε τη νίκη με τον Κώτσιο στο 76′ και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του με το γκολ του Πάγκαλο στο 90′.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν το καλύτερο του ΟΦΗ στο παιχνίδι, καθώς έδειξε τη σοβατότητα που χρειαζόταν για να καθαρίσει και αυτο το παιχνίδι και να συνεχίσει το δρόμο του.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε να βρεί το δρόμο προς τα δίχτυα, ενώ κιδύνευσε σε κάποιες επιθέσεις των γηπεδούχων, όμως ο γκολκερ Στρέζος, κράτησε το «μηδέν».

Στο τελευταίο 20λεπτο, ο ΟΦΗ ήταν κυρίαρχος του αγώνα, πίεσε επιθετικά και απο τη στιγμή που πήρε «κεφάλι» στο σκορ, ήταν θέμα χρόνου να καθαρίσει το παιχνίδι, όπως και έγινε.

Διαιτητής: Aντωνίου (Αθηνών)

Πανελευσινιακός: Μακρυωνίτης, Νιάσον, Αρναούτογλου, Τσούπρος, Καμπούρης, Γραικός, Τσίγκρος, Πρίντεμπς, Κριζμάρεβιτς, Εμέγκα, Συλιγαρδάκης

ΟΦΗ : Στρέζος, Κιάσσος (54′ Βαλλιάνος), Κομεσίδης, Κώτσιος, Παντίδος, Πουρτουλίδης, Μπόατεγκ, Χαντί (80′ Νάστος), Ογκμποε, Ράντι (54′ Πάγκαλος), Μάνος.

ΤΟ LIVE TOY AΓΩΝΑ

-Σε αντίθεση με την κακοκαιρία στην Κρήτη, ο καιρός στην Ελευσίνα, είναι πολύ καλός!

-Και φίλαθλοι του ΟΦΗ στις εξέδρες του δημοτικού σταδίου της Ελευσίνας για να ενισχύσουν την προσπάθεια της ομάδας.

– Ο Μιχ. Μυλωνάκης, ο Δημήτρης Αποστολάκης εκ μέρους της διοίκησης του ΟΦΗ βρίσκονται στην Ελευσίνα. Φυσικά και ο Γενικός Αρχηγός Κώστας Ζερβάκης, ο οποίος ταξίδεψε απο την Παρασκευή με την αποστολή του ΟΦΗ.

-Περίπου 200 φιλαθλοι παρακολουθούν την αναμέτρηση στο Δημοτικό στάδιο της Ελευσίνας.

-Ο Ογκμποε που σκόραρε στη Μυτιλήνη κόντρα στην Καλλονή και χάρισε τη νίκη στην κρητική ομάδα,  το νέο πρόσωπο στην ενδεκάδα του ΟΦΗ.

-Στον πάγκο του ΟΦΗ, είναι οι: Δερμιτζάκης, Νάστος, Οστοιτς, Πάγκαλος, Μπουρσέλης, Βαλλιάνος, Μητρόπουλος. Απο τους 19 που πήρε στην αποστολή ο Νίκος Παπαδόπουλος, εκτός αποστολής έμεινε ο Αντουκόρ.

2′ Η πρώτη φάση για την Ελευσίνα. Σούτ του Πρίντεμπς έξω απο την περιοχή, ο γκολκήπερ του ΟΦΗ Στρέζος, διώχνει σε κόρνερ.

10′ Ο Γραικός μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ, πλασάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων απο πλάγια.

15′ Kίτρινη κάρτα στον Γραικό.

17′ Γύρισμα του Κώτσιου μέσα απο την περιοχή, η μπάλα στα σώματα φεύγει κόρνερ.

18′ Κεφαλιά του Κώτσιου στην καρδιά της περιοχής, μετά απο κόρνερ του Χαντί, ο γκολκήπερ της Ελευσίνας μπλοκαρε τη μπάλα.

21′ Σέντρα του Πρίντεμπς, διώχνει ο Παντίδος με δυσκολία πριν η σέντρα γίνει απειλητική, για την άμυνα του ΟΦΗ.

27′ Σούτ του Κρισμάρεβιτς, η μπάλα στα σώματα των αμυντικών του ΟΦΗ και κόρνερ.

28′ Δοκάρι για την Ελευσίνα. Απευθείας κόρνερ του Νίασον, η μπάλα στο δοκάρι!

29′ Απαντάει ο ΟΦΗ. Σούτ του Χαντί, διώχνει δύσκολο σε κόρνερ ο γκολκήπερ της Ελευσίνας.

30′ Κεφαλιά του Μάνου απο καλή θέση, άστοχη όμως.

41′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Μάνος κάνει το πλασέ μέσα απο την περιοχή, αλλά ο γκολκήπερ της Ελευσίνας είπε εντυπωσιακά «όχι».

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-0

Χωρίς αλλαγές ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ.

48′ Κίτρινη κάρτα στον Ράντι.

52′ Παράλληλο γύρισμα του Μάνου, ο Συλιγαρδάκης διώχνει σε κόρνερ.

56′ Διπλή αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω οι Ράντι και Κιάσσος. Μέσα οι Βαλλιάνος και Πάγκαλος.

60′ Επικίνδυνη σέντρα του Πρίντεμς, οι παίκτες του ΟΦΗ διώχνουν σε κόρνερ. Προσπαθεί να χτυπήσει στην αντεπίθεση η Ελευσίνα και να εκμεταλευτεί το επιθετικό ρίσκο με το οποίο αγωνίζεται στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ.

62′ Κρατάει το μηδέν ο Στρέζος, με εκπληκτική επέμβαση σε σουτ του Εμέκα. Ισως βρήκε και το δοκάρι η μπάλα.

65′ Κίτρινη κάρτα στον Ογκμποε.

67′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Ογκμποε με κεφαλιά, μετά απο σέντρα του Βαλλιάνου, να στέλνει τη μπάλα στην εστία, αλλά τον γκολκήπερ της Ελευσίνας να κάνει την  απόκρουση του αγώνα!!!

69′ Το 0-1 για τον ΟΦΗ. Ο Βαλλιάνος σέντραρε, ο Μάνος με τακουνάκι στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα!!

74′ Παρ’ ολίγο αυτογκολ για την Ελευσίνα με λάθος γύρισμα του Γρεκού (κόρνερ).

76′ Το 0-2 για τον ΟΦΗ. Σκόρερ και πάλι ο Κώτσιος με κεφαλιά! Ο εμπειρος κεντρικός αμυντικός είχε σκοράρει και με την Καλλονή στη Μυτιλήνη!

80′ Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Στη θέση του Χαντί ο Νάστος.

Το 0-3 για τον ΟΦΗ. Υποδειγματική αντεπίθεση του ΟΦΗ με τον Πάγκαλο να πλασάρει ιδανικά και να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του ΟΦΗ! Πρώτο γκολ του Πάγκαλου με τον ΟΦΗ!

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 0-3. Πέμπτη συνεχόμενη νίκη για τον ΟΦΗ.