Λύτρωση στις καθυστερήσεις για την Κ15

ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρυακιωτάκη, ο οποίος πέτυχε και τα δυο γκολ της ομάδας μας στην αναμέτρηση, η Κ15 του ΟΦΗ άρχισε με τον καλύτερο τρόπο τις επίσημες αγωνιστικές της υποχρεώσεις, επικρατώντας με σκορ 2-1 της αντίστοιχης του Ατρόμητου στο Βαρδινογιάννειο αθλητικό κέντρο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο ματς, με τον ΟΦΗ να ισορροπεί μετά τα πρώτα 20 λεπτά, έχοντας την πρώτη του ευκαιρία στο 23’ με τον Ρυακιωτάκη να σουτάρει μέσα από την περιοχή και την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ στο 30’ με τον Σκούμπαφλο, με την ομάδα μας να αντιδρά άμεσα και να χάνει μια ακόμη ευκαιρία στο 34’ με το σουτ του Μολυμπάκη να περνά λίγο έξω από την εστία του Λαζαρίδη, ενώ το ίδιο συνέβη τέσσερα λεπτά αργότερα με το σουτ του Αντωνακάκη.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο ΟΦΗ ανέβασε περισσότερο την απόδοσή του, φτάνοντας κοντά στην ισοφάριση με τον Αντωνακάκη να βγαίνει τετ α τετ με τον Λαζαρίδη, ο οποίος είχε απάντηση.

Η πίεση του ΟΦΗ απέδωσε καρπούς στο 55’. Μετά από εξαιρετική συνεργασία των ποδοσφαιριστών της ομάδας μας, ο Ρυακιωτάκης μπήκε στην περιοχή και σούταρε νικώντας τον Λαζαρίδη για το 1-1, έπειτα από ασίστ του Αντωνακάκη.

Στο 79’ το σουτ του Στάβρε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ρυακιωτάκης με ωραίο πλασέ εντός περιοχής έκανε το 2-1, χαρίζοντας τη νίκη στον ΟΦΗ.

ΟΦΗ (Π. Πετράς): Κετένογλου, Κλάδος (70’ Καλαϊτζής), Χριστουλάκης (50’ Κλωνάρης), Ξενούλης, Κοντόπουλος, Ασμαριανάκης, Ρυακιωτάκης, Πετούσης, Αντωνακάκης, Καραγιάννης (70’ Στάβρε), Μολυμπάκης (60’ Ματθαιάκης).