Νίκη με καλή εμφάνιση για την Κ17 του ΟΦΗ

ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ

Με σκόρερς τους Πατραμάνη και A. Κωνσταντακόπουλο, η Κ17 του ΟΦΗ επικράτησε με 2-0 της αντίστοιχης της Κηφισιάς στο Βαρδινογιάννειο αθλητικό κέντρο, για την 7η αγωνιστική της 2ης φάσης του Ε’ Ομίλου του πρωταθλήματος Super League K17.

Η ομάδα μας, η οποία ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, είχε την πρώτη της ευκαιρία στο 7ο λεπτό, με τον Καστελλιανάκη να σουτάρει και την μπάλα να περνά άουτ, ενώ στο 24’ ο ίδιος έκανε την κεφαλιά από κοντά, η μπάλα όμως κατέληξε ελάχιστα εκτός της εστίας του Ιωακειμίδη.

Στο 31’ ο Καστελλιανάκης τροφοδότησε ωραία τον Σωμαράκη μέσα στην περιοχή, με τον νεαρό επιθετικό να μην καταφέρνει για λίγο να μπει στην πορεία της μπάλας και τον τερματοφύλακα της Κηφισιάς να μπλοκάρει.

Με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, ο ΟΦΗ συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες, «ψάχνοντας» το γκολ που θα του έδινε το προβάδισμα. Στο 48’ ο Πατραμάνης σούταρε εντός περιοχής, με τον γκολκίπερ της Κηφισιάς να έχει απάντηση, ενώ το ίδιο συνέβη μόλις δυο λεπτά αργότερα με το σουτ του Κωστέα από πλάγια θέση.

Η Κηφισιά είχε μια καλή στιγμή στο 55’, με τον Καμπούρη να σουτάρει εντός περιοχής, ο Καινουργιάκης όμως πρόλαβε και έδιωξε την μπάλα.

Στο 57’ η ομάδα μας έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Καστελλιανάκη να βρίσκει ωραία τον Πατραμάνη στην «καρδιά» της μεγάλης περιοχής, εκείνον να κάνει και τον Ιωακειμίδη να διώχνει σε κόρνερ.

Ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ μόλις ένα λεπτό αργότερα. Μετά από φάση διαρκείας μπροστά στην εστία των φιλοξενούμενων, η μπάλα έφτασε στον Πατραμάνη, ο οποίος από κοντά νίκησε τον Ιωακειμίδη για το 1-0.

Στο 80’ η Κηφισιά έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς ο Ζυγούρας δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 85’ ο ΟΦΗ απείλησε εκ νέου, με τον Καστελλιανάκη να σουτάρει και την μπάλα να περνά ψηλά άουτ, ενώ δυο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν διπλή ευκαιρία, με τον Κουκουριτάκη να έχει απάντηση στις προσπάθειες των Τσίκλη και Κουτσουπιά.

Στις καθυστερήσεις ο Α. Κωνσταντακόπουλος με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Μπεϊνά, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Κ17 ΟΦΗ (Θ. Ελευθεριάδης): Κουκουριτάκης, Κοζυράκης, Νινιράκης, Κωνσταντακόπουλος Γ. (70’ λ.τ. Μπεϊνάς), Καινουργιάκης, Ντάγια, Καστελλιανάκης (90’ Λυγεράκης), Χαραλάμπης, Πατραμάνης (84’ Κωνσταντακόπουλος Α.), Σωμαράκης (70’ Παντερής), Κωστέας (70’ Τσελεγγίδης).